Prvi val neviht je prinesel ohladitev, nov mesec pa tudi nov izbor knjige meseca. Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper namreč v sodelovanju s poslušalci Radia Capris izbira knjigo meseca septembra. Sicer pa vse predloge za dobro branje najdete na strani Dobre knjige - KLIK.
Knjižnica Koper je tu s priporočilnim seznamom 52 knjig, ki jih morate prebrati. Kot vsak mesec do sedaj, so pravili ožji izbor, ki je lahko tudi odličen namig za vaše branje v tem mesecu. Glasujte za svojega najljubšega avtorja in se potegujte za brezplačno letno članarino. Med vsemi glasovi bomo izbrali nekoga, ki bo lahko koprsko knjižnico obiskoval brezplačno.
Torej katera bo torej vaša naljubša knjiga tega meseca? Glasujte! Oddajte svoj glas v spodnjem obrazcu ali na našem Instagramu. Tista, ki prejme največ glasov, bo zmagovalna. Med vsemi pa bomo izbrali nekoga, ki bo dobil letno članarino v Osrednji knjižnici Srečka Vilharja Koper.
V predel ODOGOVOR zapišite naslov knjige za katero glasujete.
Nekdaj veličastna desetnadstropna Jakubianova hiša stoji v središču Kaira v Egiptu in je osrednje mesto dogajanja v istoimenskem romanu. Zgodba se odvija v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja, v času druge zalivske vojne. Vsi liki živijo v omenjeni zgradbi in so različnih socialnih statusov. Najrevnejši prebivalci živijo na strehi, v stanovanjih, ne večjih od treh kvadratnih metrov, medtem ko imajo bogatejši prebivalci v spodnjih nadstropjih luksuzna stanovanja in pisarne. Osrednji temi romana sta korupcija in nepravičnost v Egiptu, s katerima se liki tekom zgodbe soočajo na različne načine. Bogatejši sloj predstavljajo koruptivni ljudje, ki svoj položaj, sredstva ter vero izkoriščajo za moralno sporna dejanja, na drugi strani pa se nahajajo preprosti ljudje, ki so primorani delati moralno vprašljive stvari za svoje preživetje. Roman se dotakne tudi muslimanskega radikalizma in homoseksualnosti. Prav s slednjo tematiko je pisatelj leta 2004 dvignil veliko prahu, predvsem v arabskem svetu, kjer ta problematika še dandanes velja za tabu. Kljub polemikam in obtožbam, ki jih je prejel pisatelj, velja Jakubianova hiša za enega najbolj branih egipčanskih sodobnih romanov, po katerem so leta 2006 posneli tudi film.
Knjiga Tandem avtorice Marie Barbal, ene najpomembnejših katalonskih pisateljic, ponuja intimno in prefinjeno zgodbo o človeških odnosih ter osebnih prelomnicah. V središču zgodbe sta Andreu in Maite, ki se po letih srečata in ponovno povežeta. Njuno srečanje sproži niz dogodkov, ki razkrivajo njune pretekle izkušnje, želje in strahove, kar vodi do poglobljenega raziskovanja tematik, kot so ljubezen, izguba in iskanje lastne identitete. Zgodba se odvija v današnji Barceloni, kjer se Andreu, upokojeni inženir, sreča s svojo mladostno ljubeznijo Maite, upokojeno učiteljico. Njuno srečanje ni naključje, ampak rezultat njunih prizadevanj, da ponovno najdeta nekoga, ki je v preteklosti igral pomembno vlogo v njunih življenjih. Skupaj se podata na čustveno potovanje, kjer obujata spomine in se soočata z neuresničenimi sanjami ter obžalovanji. Marie Barbal mojstrsko prepleta preteklost in sedanjost, postopoma pa razkriva tudi ozadje njunega odnosa. Skozi retrospektivne prizore bralec spoznava, kako so njune pretekle odločitve oblikovale njuni življenji ter kako se s tem soočata v sedanjosti. Knjiga je čudovit prikaz tega, kako lahko naključna srečanja in obujanje starih vezi vodijo do osebne rasti in novih začetkov. Priporočam jo vsem, ki uživajo v introspektivnih zgodbah, bogatih z emocionalno globino in življenjskimi resnicami.
Tiha sedemnajstletna Mari in njena pretirano nadzorujoča mati živita ter delata v že razpadajočem hotelu Iris ob obali. Pustila je šolo, nima prijateljev ter se počuti zelo utesnjeno, ko mora delati cele dneve za recepcijo v hotelu, ki spominja bolj na zapor kot dom. Vse to se spremeni, ko zasliši gosta, ki s prodornim in ukazovalnim glasom ozmerja odhajajočo prostitutko. Glas gosta iz sobe 202 najstnici še nekaj tednov ne gre iz glave, saj je to kar je začutila v njegovi prezenci, nevede iskala. Med njima se splete nenavadno razmerje, ki v bralcu lahko vzbudi nelagodje, a hkrati ga pisateljica s svojim minimalističnim in zanimivim slogom vzpodbuja k nadaljnjemu branju. Japonski roman Hotel Iris je poln suspenza in negotovosti, ki s svojo grotesknostjo bralca definitivno ne pusti ravnodušnega.